Sæson 2018 – 2019

Tønderegnens Musikforening præsenterer atter et attraktivt program for det kammermusikalsk interesserede publikum.

Foreningen opfordrer alle musikinteresserede og musikalsk nysgerrige til at slutte op om koncerterne, enten som abonnent, som medlem eller som ”fri” koncertgænger. Om priser: se under ”Om Foreningen”.

Koncerterne

Søndag d. 29. september 2019 kl. 15 i Pumpehuset

Randers Kammerorkester

Arthur Honegger: Trois Contrepoint for fløjte, obo, violin og cello

Franz Schubert: Strygetrio i B-dur D. 471

Ludwig van Beethoven: Blæserkvintet (arr. af blæsersekstet op. 71)

Paul Hindemith: Oktet.

 

 

Søndag d. 27. oktober 2019 kl. 15 i Pumpehuset

Alt Simone Rønn og pianist Galya Kolarova

P. E. Lange-Müller:
“Sulamith & Salomon”, opus 1, tekster af B. S. Ingemann.
– “Sulamiths sang i vinhaven”
– “Sulamiths sang i skovduelunden”
– “Salomons sang med brevduen”
– “Sulamiths sang på bjergtoppen”
– “Sulamiths sang på bjergene”

L. Janacek:
Fra “On an Overgrown Path” for soloklaver, 1. bog.
– nr. 6 “Words fail!”
– nr. 10 “The barn owl has not floden away”

G. Fauré:
Tre udvalgte sange.
– “Au bord de l’eau” (opus 8 nr. 1)
– “Chanson d’amour” (opus 27 nr. 1)
– “Le plus doux chemin” (opus 87 nr. 1)

L. Janacek:
Fra “On an Overgrown Path”
– nr. 7. “Good night!”

C. Debussy:
“Chansons de Bilitis”, tekster af Pierre Louÿs.
– “La flûte de Pan”
– “La chevelure”
– “Le tombeau des Naïades”

Pause

R. Schumann:
“Frauenliebe und Leben”, opus 42, tekster af Adelbert von Chamisso.
– “Seit ich ihn gesehen”
– “Er, der Herrlichste von allen”
– “Ich kann’s nicht fassen, nicht glauben”
– “Du Ring an meinem Finger”
– “Helft mir, ihr Schwestern”
– “Süßer Freund, du blickest mich verwundert an”
– “An meinem Herzen, an meiner Brust”
– “Nun hast du mir den ersten Schmerz getan”

 

 

Søndag d. 10. november 2019 kl. 15

Michala Petri og Lars Hannibal

Programmet vil indeholde musik fra forskellige perioder med specielt fokus på

folkemusikkens inspiration for den klassiske musik. Undervejs fortæller Michala

Petri om musikken og guider publikum igennem koncerten.

 

 

Søndag d. 2. februar 2020 kl. 15 i Pumpehuset

Pianist Elisabeth Holmegaard Nielsen

Mozart: Sonate i B-dur, KV333

  1. Allegro
  2. Andante cantabile
  3. Allegretto

Carl Nielsen:

– Chaconne, op. 32

Debussy:

– “Pigen med Hørhåret” (fra præludier, bind 1)

– “L’isle Joyeuse”

Shchedrin: To polyfone stykker (1961)

  1. To-stemmig Invention
  2. Basso ostinato

Prokofiev: Sonate nr. 6 i A-dur, op. 82:

  1. Allegro moderato
  2. Allegretto
  3. Tempo di Valzer lentissimo
  4. Vivace

 

 

Søndag d. 15. marts 2020 kl. 15 i Pumpehuset

Pianist Daniel Beskow og barytonsanger Johannes Held

 

Heinrich Heine program:

Robert Schumann: Dichterliebe op.48

Pause

Robert Schumann : Liederkreis op.24

Franz Schubert: Schwanengesang D.954 (Heine-delen)